Nasi uczniowie w SP 124 w Krakowie

Dzisiaj byłam mile zaskoczona, gdy przypadkowo trafiłam na stronę Szkoły Podstawowej 124 w Krakowie. Zachęcam do przeczytania.

http://sp124.nazwa.pl/wordpress/?p=6304

NASI UCZNIOWIE W SZKOLE ORMIAŃSKIEJ W KRAKOWIE

Nasi uczniowie – Dawid i Emma P., uczęszczają do szkoły ormiańskiej, w której z powodzeniem uczą się kultury swoich przodków i osiągają wysokie wyniki. Szkoła ormiańska w Krakowie została założona w 2004 r. Działa ona w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej. Szkółka sprawia, że dzieci nie zapominają o swojej tożsamości narodowej. Program nauczania obejmuje język, taniec, muzykę i Kulturę Ormian. Ormianie – to starożytny naród szczycący się 3 tys. lat historii. Jednocześnie to najstarszy chrześcijański naród na świecie, który chrzest przyjął w 301 r. p.n.e. W Państwie Polskim Ormianie znaleźli się w połowie XIV wieku. Nowa ojczyzna zapewniała im pokój i swobodną egzystencję. Większość Ormian zamieszkujących w Polsce była dobrze wykształcona, potrafiła posługiwać się orientalnymi językami, z czego korzystali często królowie i panowie polscy. Ormianie wnieśli w Polską kulturę wiele wartości w różnych dziedzinach. Z ich nacji wywodzą się wybitni politycy, uczeni, artyści i żołnierze – zwycięstwo Jana III Sobieskiego wspomagało 5 tys. Ormian. A oto kilku Polaków o ormiańskich korzeniach: aktorka Anna Dymna, poeta Jan Lechoń, wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz, krytyk kulinarny Robert Makłowicz czy kompozytor Krzysztof Penderecki. Dzięki właśnie takim informacjom uzyskanym w szkółce ormiańskiej, uczniowie dowiadują się, jak dużo łączy naród ormiański z narodem polskim. 20 października w Wojewódzkiej Bibliotece odbył się dzień Ormiański, na którym odbyły się: prezentacja poezji ormiańskiej i polskiej, pokaz tańca, teatrzyku i piosenek narodowych, a także poczęstunek tradycyjnych ciast ormiańskich. Szanownymi gośćmi w tym dniu były między innymi nauczyciele z naszej szkoły: wychowawca kl. III Pani Marta Biernat i wychowawca kl. V A Pani Monika Kasprzyk (Panie na zdjęciu).

opracował Dawid P., kl. Va

koło redakcyjne pod opieką p. B. Faron

zd1-150x150

zd2-150x150

zd3-150x150